KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13878099
*
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 mars 2021
kl 20:50:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/3 20:51:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:53
-
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:11
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49
*
Ulf Granlund
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/3 20:51:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:53 -
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:11 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49